2021

Workshopy

Zdeněk Raboch: Paralely a fúze moderní hudby

Jazz bez hranic a Západočeská galerie uvádí přednáškový cyklus Paralely a fúze moderní hudby

Louis Armstrong 120 let

4. 11. 2021  17:00 Západočeská galerie, Pražská 13

Louis Armstrong se narodil 4. srpna 1901. Místo narození a první bydliště Louise Armstronga bylo v Zadním městě, což byla velice chudá část New Orleansu. Navíc v její nejdivočejší lokalitě, kterou místní nazývali Bojiště. James Alley, kde žil od svého narození se svými rodiči, otcem Williem a matkou May Ann, ležela v místech, kde se potloukaly nejbizarnější osoby, jaké lze najít. Nešlo jen o různé kriminálníky, prostitutky, hazardní hráče, povaleče, pasáky, ale i o různé náboženské fanatiky, věštce a další pochybné existence. Na druhé straně se tu člověk setkal i se spoustou hodných a i když se to zdá v takovém místě divné, i moudrých lidí. Ale hlavně - byla tu spousta dětí. Co se týká muziky, té tam bylo víc, než by se zdálo. V hospodách okolo James Alley se sice většinou hrálo jen na piáno, ale když Armstrongova matka chodila do práce v Canal Street, často jí malý Louis doprovázel. A tam na Liberty, Perdido nebo Franklin Street vyhrávaly oblíbené místní kapely. Tehdy, nejslavnější jazzmam v historii poprvé slyšel legendárního Buddho Boldena. Jak později vyprávěl - foukal do trumpety jako uragán. A byli tam i další. Skvělou pověst měli kornetisté Bunk Johnson, ale hlavně Joe Oliver, který později v Chicagu získal jméno Král. O životě Louise Armstronga, jedné z největších postav historie 20. století se dozvíte v Přednáškovém cyklu, který pořádá Jazz bez hranic ve spolupráci se Západočeskou galerií. Letos uplynulo 120 let od Armstrongova narození.

V r. 1965 koncertoval Louis Armstrong se svým souborem All Stars v pražské Lucerně. Pobyl u nás deset dnů. Báječná atmosféra během vystoupení a jam session v divadle Semafor vstoupily do legend. Armstrongovi se zvláště se líbil zpěv Evy Pilarové. Z koncertu vyšla deska, i když až v r. 1979.

Workshopy

Pěvecký workshop

21.8.2021, 10:00 - 15:00 Anděl Music Bar, dvorek

Pěvecký workshop s Mirkou Novak je určen celé veřejnosti, lidem, kteří rádi zpívají, a to bez rozdílu věku či pohlaví. Je zaměřen na nové způsoby práce s pěveckým kolektivem, kde je kladen důraz na interpretaci a celkový výraz skladby. Přináší inspiraci a nový pohled, jak ztvárnit vícehlasou skladbu jazzového charakteru s volnými improvizačními prvky. Součástí workshopu jsou diskuze týkající se veřejného vystupování, trémy, hudební interpretace, autenticity, aj.

Workshop je bezplatný.

Kytarová a bigbandová dílna

5. 11. (14:00 - 18:00) a 6. 11. (9:00 – 15:30) Dům hudby

6. 11. 16:00 – Závěrečný koncert dílen

16:00: Tribute to Helmut Nieberle – Junior Jazz Guitar Big Band, řídí Stefan Degner, InSwingtief Band (DE)

17:00: Workshop Big Band, řídí Milan Svoboda

Vstupné 100 Kč.

Pro pokročilé mladé muzikanty se v Domě hudby uskuteční tradiční mezinárodní workshop kytarový, vedený Stefanem Degnere z Regensburgu a workshop bigbandový, vedený významným jazzmanem Milanem Svobodou. Výsledky dílen pak budou prezentovány v závěrečných koncertech pro veřejnost.

V loňském roce nás zastihla velmi smutné zpráva. Zemřel náš přítel, zakladatel a dlouholetý vedoucí kytarových dílen Helmut Nieberle. Jeho vzpomínce věnujeme závěrečný koncert s vynikající gypsy-swingovou kapelou In Swingtief.s úžasným houslistou Thomasem Buffym, která měla předloni v Plzni ohromný úspěch.

Varhanická dílna (hammondky) ved. Jakub Zomer

12. 11. (14:00 – 18:00) a 13.11. (9:00 – 15:30) Konzervatoř Plzeň, Tylova 15

13:11.16:00 – Závěrečný koncert – hamondky + rytmika (Ivan Audes a Dan Eberle)

Vstup volný

Dílna byla z vážných důvodů přesunuta z 15. A 16. října.

Workshopy jsou zdarma.

Kontakty pro zájemce o účast na dílnách:

Pěvecký workshop: Hana Fialová,

Bigbandový workshop: Ivan Audes, tel.: 604 871 092,

Kytarový workshop: Milan Šaffek, tel.: 725 395 728,

Varhanický workshop: Eduard Spačil, tel.: 603418130,

Seznam interpretů a skupin, které u nás vystoupily a to nejen v rámci festivalu Jazz bez hranic

Veškeré kulturní akce spojené s letošním programem Jazzu bez hranic v přehledném seznamu

Nejnovější informace o kulturních akcích a koncertech, které pro Vás letos Jazz bez hranic připravuje

Kontaktujte nás, pokud se chcete podělit o Vase připomínky a dotazy ohledně Jazzu bez hranic

© 2017 Jazz bez hranic. Všechna práva vyhrazena.